Jānis Norvilis

NORVILIS, Jānis (25. 01. 1906 – 08. 09. 1994) – latviešu komponists. Dzimis Praulienas pagasta Vecsētās dzirnavnieka ģimenē. Mūziku mācījies sākumā pie A. Kalniņa, no 1922 – 1930 – Latvijas konservatorijā. Kompozīcijas teoriju mācījies pie prof. J.Vītola, klavieru spēli pie A. Dauguļa, diriģēšanu pie E. Kupera un G. Šnēfogta. No 1927 – 1928 mūzikas skolotājs Pļaviņās, no 1928 – 1935 dziedāšanas skolotājs, kora un orķestra vadītājs Rīgas apr. vidusskolā Siguldā (vēlāk pārdēvētā par Siguldas ģimnāziju. Vadījis arī jaukto kori Siguldā. Bijis Siguldas Dziesmu dienu virsdiriģents. No 1936 dzīvojis Rīgā, darbojies kā komponists un kordiriģents (vadījis Zemnieku Savienības kori „Zemes spēks” u. c.). Sacerējis plašu skaņdarbu klāstu, īpaši daudz kora dziesmu. Tām ierosmes smēlies latviešu tautas melodijās, šai ziņā sekodams E.Melngaiļa principiem. Viņa kora dziesmās dominē nacionāli patriotiski motīvi, arī romantika. Pazīstamākās no tām ir „Vakara junda” („Svēts mantojums”), kas sacerēta Siguldā; to pirmoreiz esot izpildījis Siguldas ģimnāzijas koris; „Daugav’ abas malas” (Raiņa „Mūsu zeme”). No instrumentālajiem skaņdarbiem minami simfonija „Lietus”, „Bāru dziesma” (orķestrim ar kori), „Mazurka” (orķestrim), mūzika filmām „Sirmā Rīga” un „Zem baltzaļā karoga”, uzvedumam „Senču kāzas” un citiem, „Mazpulku deja”, marši, kantāte 15. maija uzvedumam „Tev mūžam dzīvot, Latvija”, kā arī kamermūzika, mūzika stīgu kvartetam, ērģeļmūzika.

Latvijā Norvilis kā viens no pirmajiem sācis kopt kokļu spēli (mazpulkos, dievturos) un nodibinājis kokļu orķestri.

1944.g. devies trimdā uz Vāciju, dzīvojis Blombergas bēgļu nometnē un vadījis nometnes latviešu kori. 1950. gadu sākumā pārcēlies uz Kanādu. Lielāko daļu trimdas laika nodzīvojis Kičenerā (Kitchener), Ontario provincē, ap 120 km uz rietumiem no lielā Kanādas latviešu centra Toronto, strādādams turienes draudzes baznīcā par ērģelnieku un koru diriģentu. Blakus maizes darbam rosīgi piedalījies trimdas latviešu mūzikas dzīvē. Bijis pirmo piecu Kanādas latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents. (1953 – 1970). No 1962 līdz 1967 bijis latviešu koru biedrības Kanādā priekšsēdētājs. Trimdā sacerējis operu „Kurbads”.

„Norvilis latviešu kormūzikā izceļas arī kā viens no raženākajiem skaņražiem, šai ziņā cieši sekodams saviem tiešākajiem priekštečiem Melngailim un Graubiņam”1

1 Bērzkalns, V. Latviešu Dziesmu svētku vēsture – „Grāmatu Draugs”, 1965, 518. lpp.)

LASĪT VAIRĀK